ואם אני צלם אלוף?

אתם באמת רוצים לעשות משהו מיוחד בבר מצווה של הילד.

אתם רוצים לעשות סרט לבת מצווה.

ואתם גם רוצים לצלם אותו לבד...

 

בשנים האחרונות אנחנו מצלמים כל הזמן, הזמינות של המצלמות המצויינות בסמארטפונים גורמת לנו לתעד כל רגע בחיים ורבים גם עושים זאת לא רע בכלל. כאשר אנחנו באים לצלם וידאו המצב קצת שונה... כבר לא מדובר בתמונה אחת שאפשר לצלם שוב ושוב (בוידאו הסבלנות של הילד תיגמר בסוף) וכמובן שהפילטרים באינסטגרם פחות זמינים לנו. אז קבלו כמה טיפים לצילום בסמארטפון של סרט בר מצווה או סרט בת מצווה.

קודם כל, אני מקווה שזה כבר ברור לכולם, את הצילום מבצעים לרוחב ולא לאורך (הטלפון "שוכב") וזאת מהסיבה הפשוטה שכל המסכים עליהם נקרין את הסרט הם רוחביים ואנחנו לא רוצים שישארו לנו שני פסים שחורים בצידי המסך.

דבר חשוב מאוד נוסף, תאורה. אז נכון שאנחנו לא צלמים מקצועיים ואין לנו עמודי תאורה אבל אנחנו חיים במדינה מוארת כשרוב השנה יש אור טבעי מצויין, אז על מה לשים דגש?

חשוב מאוד להשאיר זנבות בצילום, מה זה זנבות אתם שואלים? כאשר אנחנו מתחילים לצלם סצנה, נלחץ על כפתור הצילום, נחכה 2 שניות ורק אז נגיד "אקשן" למצולם שיתחיל את הקטע, אותו דבר בסיום, המצולם סיים לדבר? חכו עוד שתי שניות ורק אז תפסיקו את הצילום. פעולות אלו מקילות מאוד בזמן העריכה ומונעות מצב שהצילום מתחיל או מסתיים באמצע מילה.

כאשר האור מגיע מאחורי הדמות המצולמת היא תהפוך לצללית כהה עד שחורה, לפעמים אנחנו רוצים להשיג את האפקט הזה אבל בצילום רגיל, פחות... נסו לצלם כאשר מקור האור נמצא ב-45 מעלות לדמות המצולמת.

במידה ומצלמים בתוך הבית, נסו לצלם ליד חלון גדול שיכניס הרבה אור טבעי ויחמיא למצולם.

נסו לחשוב על זוויות מיוחדות, במידה ונצלם כל הזמן מהחזית מהר מאוד הצופים ישתעממו, צלמו אפילו את אותה הסצנה מכמה זוויות שונות ובזמן העריכה יהיה אפשר לבחור את הטובה יותר. קחו בחשבון שצילום מגבוה גורם לדמות המצולמת להיראות קטנה יותר וצילום נמוך מעצים אותה. (לכן, טיפ נוסף, כשמצלמים ילדים כדאי לרדת לגובה העיניים שלהם).

הבעיה הגדולה של צילום בסמארטפון היא הקלטת הקול, המיקרופון המובנה הוא פחות איכותי מהמצלמה (בלשון המעטה) ויקלוט רעשי רקע רבים, ישמע נורא במידה ותהיה רוח, ישמע חלש ממרחק. ההמלצה היא לקנות מיקרופון חיצוני, ישנם מיקרופונים יקרים יותר ויקרים פחות, לפעמים שווה להשקיע כדי לקבל תוצאה איכותית, בכל מקרה מדובר במוצר יחסית זול.

במידה ואין מיקרופון חיצוני, נסו לצלם במקומות שקטים ככל האפשר, ללא רוח... צילמתם ובדיוק עבר אוטובוס? צלמו שוב ושוב, עד שתגיעו לתוצאה הרצויה מבחינתכם.

כתבתם תסריט ואתם מצלמים סצנה אחר סצנה? כדאי מאוד לבצע רישום של מה שכבר צילמתם, לפני שמסיימים ומתחילים עריכה תעברו על הרישומים מול התסריט, אולי שכחתם איזו סצנה?


הגעתם לעריכה, כאן כבר מדובר בתחום קצת יותר מסובך, לא כולנו מכירים את התוכנות ועורך וידאו טוב ידע לקחת את החומרים שצילמתם ולהפוך אותם לסרט זורם וקולח.

ביצוע החיתוכים במקומות הנכונים, בחירת הזוויות הנכונות (במידה ואתם מצלמים כמה), הוספת פס קול בצורה טובה, תיקוני צבע לחומר המצולם, אפקטים במידת הצורך וכמובן סגירה לסרט אחד בפורמט שיתאים להקרנה.

אז ההמלצה היא להגיע לעורך וידאו שמתמחה באירועי בר מצווה או בת מצווה, עורך שיוכל לשלב פנימה גם תמונות אם תרצו ואז יהיה לכם סרט משולב עם מצגת בר מצווה.


אז מה הרעיון שלכם לסרט בר מצווה?

איך תפתיעו את האורחים שלכם בסרט בת מצווה?


בסרט: צילומים שנעשו על ידי המשפחה ונערכו אצלנו בסטודיו