בר מצווה בצל הקורונה

נכון לבוקר זה אין אירועים, אין אולמות, אין מסעדות, אסור להתקהל מעל עשרה אנשים. כל זה לפחות עד אחרי פסח...

אבל מה נעשה והילד חוגג 13 בתקופה הזאת?

 

אז נכון שאי אפשר לחגוג "בגדול" ונוצץ, לפחות כרגע... אני משוכנע שכשכל האבק ישקע ונחזור לשגרה המבורכת תוכלו לחזור ולחגוג את האירוע שעליו חלמתם זמן רב...

מה עושים בינתיים? חוגגים בקטן, בקטן אבל עם הרבה משמעות...הגיע יום הולדת 13 ואי אפשר לנסוע לכותל? הנחת תפילין אינטימית עם האבא או האחים יכולה לרגש לא פחות... הכותל עומד על מקומו כבר 2000 שנה, אני משוכנע שהוא ישמח אם תגיעו אליו כשיתאפשר.

ארחות בוקר משפחתית מפנקת, מתי עשיתם את זה בפעם האחרונה? בלי סלולרי, בלי הפרעות... פשוט להתמקד בנער שחוגג היום.

נכון שאי אפשר להתכנס בקבוצות גדולות, איזה מזל שיש היום טכנולוגיה... מכירים את 13 המתנות? בקשו מראש מסבים וסבתות, דודים, חברים ומשפחה לשלוח ברכה בנושא מסויים כדי שתגיעו ל-13 מתנות (בהמשך אתן טקסטים אפשריים) וכך באווירה אינטימית של המשפחה ניתן להקרין לחוגג את הברכות על מסך הטלוויזיה, הנייד או המחשב בבית. אפשר לרכז את הכל ברצף או להקרין במהלך היום, בכל פעם ברכה או שתיים.

נצלו את הביחד המשפחתי למשחקים משותפים, כן כן, משחקי קופסא כמו פעם... כל המשפחה על השטיח בסלון או סביב שולחן האוכל הגדול, אז נכון שזאת לא חגיגת הבר מצווה האולטימטיבית אב לאיזו מתנה נפלאה זאת לנער ובכלל לכל המשפחה.

אפשר כמובן גם להכין מצגת ולשתף ביוטיוב לכל המשפחה אבל הייתי מחכה עם זה לאירוע הגדול, בינתיים תעברו על האלבומים ותזכרו מה היה פעם, אין אלבומים? זה הזמן לסדר את אלפי התמונות שנמצאות במחשב ובסלולרי בתיקיות ולהעלות זכרונות ותהנו יחד. (אגב זאת גם הזדמנות מצויינת לגבות את התמונות ולמחוק תמונות לא רלוונטיות).

מה שהכי חשוב ביום הזה זה לשמור על המשפחתיות ועל הביחד ולעבור אותו ברוגע ושמחה.

 

אז הנה 13 המתנות כמו שהבטחתי, כמובן שזה רק רעיון שעשינו באירוע הפרטי שלנו אבל כל משפחה יכולה לקחת את זה למקום שלה:

מה הם החיים אם לא מסע?

מסע בזמן, מסע בין אנשים, מסע של הגשמה, מסע של התקרבות אל האלוקים.

מסע שמתחיל בלידה, עובר לזחילה ומשם אל צעד ראשון

וההורים מסתכלים בו בתינוק, מלאים גאווה וחשש, מושיטים לו יד תומכת, מכוונת, בעוד ליבם פועם בקצב צעדיו המהוססים.

היום, טל, אתה מסיים פרק ראשון במסע ויוצא לדרך חדשה. ואנו ניסינו לאסוף כאן שלוש עשרה מתנות שיעזרו לך וילוו אותך בדרכך.

כמו אז טל, כשלמדת ללכת, אתה מתחיל עכשיו את צעדיך הראשונים. בצעד מהוסס אתה יוצא אל העולם, עומד לבד אל מול בוראך. מתנה ראשונה ניתן לך נעלי צעד ראשון כמו אלו שנעלת אז בינקותך, בכדי שייצבו את מדרך רגלך, בכדי שיזכירו לך כי כל צעד קל יותר מקודמו, שגם כשאתה לבד ידם המכוונת של הוריך נמצאת שם איתך וכל מה שאתה צריך הוא להיזכר בה ומייד תחוש כיצד היא מעניקה לך תמיכה.

לאחר שתצעד את צעדיך הראשונים, ותרכוש מעט בטחון, תתחיל סוף סוף לצאת אל העולם הגדול. לא פשוט שם בחוץ. גם אם השמים כחולים והשמש זורחת, הפיתויים הם רבים ורוחות עזות המנשבות מכאן לשם וחזרה יכולות לבלבל את הצועד, לסחוף אותו, להסיטו מדרכו. מתנה שנייה שניתן לך היא שתיל רך. נטע אותו באדמתך, ראה איך הוא מכה בה שורשים, נאחז בה, חזק ועמיד בפני כל רוח. אף אתה טל, זכור את שורשיך והם יחזקו אותך בנתיבך וימנעו מרוחות זרות להטותך מדרכך.

לא כל אדמה טובה לכל שתיל. לא בכל מקום יוכל השתיל להכות שורשים ולצמוח ואף אתה טל, לא כל אדמה טובה לך. בכדי שתכיר את אדמתך ותדע היכן להכות את שורשיך קנינו לך את מפת הארץ. למד אותה, הכר אותה היטב, כולה שלך היא, בכל מקום שתחפוץ להכות שורש, תפרח ותצמח. אך גבולה הוא גבולך, אל תנסה להכות שורש מעבר לו, שכן האדמה שם אינה אדמתך.

אם תרצה כי השתיל יגדל היטב, תן לו מעט דשן. הוא זקוק למזון על מנת שיוכל לגדול ולהתחזק. כמוהו גם אתה, טל, אם לא תדשן את האדמה, אם לא תספק לנפשך את הדשן לו היא זקוקה, לא תוכל להגיע ליעדך. לכן קנינו לך תנ"ך. קרא בו והוא יזין את נפשך במה שדרוש לה על מנת להכות שורש ולהתפתח כראוי. הוא יתן לך את הכוח הנדרש בכדי להמשיך הלאה גם כשהדרך נראית ארוכה וקשה.

אתה ודאי שואל עצמך, "איך אדע את הדרך, איך אדע את הכיוון הנכון?"

לשם כך קנינו לך מצפן. בהביטך בו, אל תחפש את הצפון. במקום זאת, הנח לו למצפן להזכיר לך את מצפונך. שלוש עשרה שנים חינכו אותך הוריך וטמנו בנפשך את כל הדרוש לך בכדי לדעת הנתיבה. אם רק תניח לו למצפונך, הוא כבר יכוון אותך בדרך הנכונה.

בנוסף למצפן קנינו לך גם חבל. לפני צאתך לדרך קשור את קצהו בביתך. כך בכל פעם שנדמה לך שאבדה לך דרכך, תוכל פשוט לשוב בעקבות החבל. בקצהו תמצא תמיד את הוריך, שמחים לקראתך, נכונים לחבק לאהוב ולהבין. לצייד אותך בעצה טובה, בכיוון הנכון ללכת בו ובביטחון הנחוץ בכדי לשוב ולצאת לדרכך.

כמו בכל מסע, כך גם במסע הזה, לא רק הדרך חשובה אלא גם אלה שהולכים בה לצידך. בחר לך חברים טובים, כאלו שאיתם תהא הדרך יותר קלה ונעימה, כאלה שמצפונם יוליך אותם באותה הדרך בה יוליך אותך מצפונך שלך. אך דע גם לעצור מפעם לפעם בדרך, ליהנות מחברתם ולאפשר להם ליהנות מחברתך. כצעד ראשון, צירפנו לך משחק חברה.

חברים ילכו וחברים יבואו. מעטים הם אלה שיתמידו לצידך לאורך כל הדרך. אך המשפחה תמיד תהיה שם בשבילך. המתנה השמינית שלנו היא תמונת משפחתך. שמור אותה תמיד קרובה אל לוח ליבך שכן האנשים המופיעים בה לעולם לא יכזיבו ולא יאכזבו אותך.

מנינו כמעט את כל השותפים לדרך. ובכל זאת אחת חשובה לא הזכרנו עדיין. בבוא היום תצטרך לבחור בה. ואם תבחר בקפידה ובשום שכל הרי שהיא תהיה לך לשותפה האמיתית והעיקרית בדרכך. היא תהיה העזר כנגדך. החברה השורשים והמשפחה גם יחד. מתנתנו התשיעית לך היא מסגרת ריקה לתמונה. בבוא היום תוכל להכניס בה את תמונתה של בחירת לבבך.

עתה, משבחרת את חבריך לדרך ואתה גם יודע את הכיוון, עליך לדעת כי לא רק הדרך חשובה אלא גם איך אתה בוחר לצעוד בה. האם תעבור בה בדרך מבלי להותיר כל רישום, או שמא תיגע בכל מקום שתעבור בו ובכל אדם שתפגוש?

מתנתנו העשירית היא זכוכית מגדלת בעזרתה תוכל להבחין בכל פגם, בכל דבר הדורש תיקון. אל תתעלם, אל תהיה אדיש. דע כי כשאתה משפר את סביבתך, מבלי לשים לב לכך אתה משפר גם את עצמך.

יש מי שעובר בדרך ואינו רואה דבר. יש מי שרואה רק את עצמו ואת הנוף. אך אתה טל, בעברך בדרך ראה את האנשים סביבך. הבט בהם היטב ופתח את ליבך. האם יש להם כל הדרוש למחייתם ולאשרם? האם זקוקים הם לעזרה?

הנה ציידנו אותך בקופת צדקה, למען תזכור תמיד להפריש מעט משלך למען האחר, לחלוק בטוב שנפל בחלקך עם אלה שלא שפר עליהם גורלם. אם תגיע לקצה הדרך לבדך החמצת את המטרה. החכמה האמיתית היא לעזור לכמה שיותר אנשים להגיע לשם יחד איתך.

עד כאן דיברנו רבות על הדרך ועל החובות המוטלים עליך במהלכה. אבל מפעם לפעם מותר לך גם לנוח מעט, לעשות מעט לנפשך. הנה מתנה שתים עשר במספרה היא גלובוס. נשא עיניך סביב, ראה את העולם. גם אם שורשיך נטועים כאן באדמתך ותרבותך שואבת משורשי תרבות האומה, אל תשכח לשאוף מאווירו של העולם, ללמוד, לראות, לחוות. לאמץ את הטוב שבכל מקום וללמוד מן הרע. ליהנות מן היופי ולהתעשר מן החוכמה. כל אלה, גם אם נראים הם לעיתים כמסיטים אותך מן הדרך, אם תנהג בהם בחוכמה יביאו אותך שלם וחכם יותר אל מטרתך.

שתים עשרה מתנות נתנו לך טל. שתים עשרה עצות שילוו אותך בדרך החדשה. כמו כל אתגר חדש כך גם האתגר הזה נראה מפחיד, אנחנו יודעים. בוודאי שואל אתה את עצמך אם תעמוד בו, אם תדע מה לעשות ואיך, אם לא תאכזב את הוריך, אם לא תאכזב את עצמך.

החשש מובן וטבעי, אך אנו אין לנו כל חשש שהוא. יודעים אנו מי אתה ומיהם הוריך ומהו החינוך שקיבלת ואין כל ספק בליבנו כי תוכל גם תוכל לעמוד במשימה.

המתנה האחרונה שניתן לך היא החשובה מכולן. את ביטחוננו בך אנו מעניקים לך במתנה. הנה הכנו לך ציון לשבח למפרע. תעודה רשמית מעוטרת ויפה שרק התאריך בה נשאר פתוח והיא מעידה עליך טל, כי עמדת בכל תלאות הדרך בהצלחה ובכבוד והגעת אל יעדך. גם אם לעתים נדמה יהיה לך שאינך עומד בציפיות, הבט בה בתעודה וזכור, אנו יודעים שתצליח ומראש, בלא כל תנאי, אנו גאים בך.

 

נשמח לשמוע תגובות איך אתם בכל זאת חגגתם בצל הקורונה, שיהיה המון מזל טוב ורק בריאות2,724 צפיות0 תגובות